Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa w warunkach pandemii covid-19 obowiązujące
ADP Dorota, Przemysław Stankowscy, Robert Białach s.c.
Cel procedury:
Celem niniejszej procedury jest unormowanie wszystkich spraw związanych z działaniami profilaktycznymi minimalizującymi ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 w szczególności:
- Zapewnienie zdrowych i bezpiecznych warunków przebywania słuchaczy oraz pracowników w ADP Dorota, Przemysław Stankowscy, Robert Białach s.c. w Poznaniu, w tym ochrona pracowników i ich zdrowia.
- Dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, słuchaczy oraz osób pozostających pod opieką placówki.
- Minimalizowanie ryzyka zakażenia pracowników, słuchaczy oraz osób pozostających pod opieką placówki.
- Ograniczenie liczby kontaktów placówki w danym przedziale czasowym, w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem.
- Zmniejszenie liczby kontaktów na terenie centrum edukacyjnego.
- Maksymalne ograniczenie korzystania z przestrzeni wspólnych.
- Kompleksowe działanie przeciwepidemiczne dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemii.
Zakres procedury:
Określenie zasady bezpiecznego i higienicznego pobytu pracowników, słuchaczy, osób pozostających pod opieką placówki i sposobów monitorowania oraz zakres zadań w sytuacji wystąpienia wirusa COVID-19 na terenie placówki.
Do przestrzegania procedury zobowiązane są wszystkie osoby wymienione w procedurze:
1.Wykładowcy.
2. Pracownicy.
3. Słuchacze.
OPIS DZIAŁAŃ PROCEDURALNYCH
Informacje wstępne
- Od dnia 1 września 2020 r. w ADP Dorota, Przemysław Stankowscy, Robert Białach s.c. w Poznaniu prowadzone są zajęcia w oparciu o wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych placówek w związku z pandemią koronawirusa.
- Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem, dlatego słuchacz decydując się na udział w wydarzeniu organizowanym przez ADP Dorota Przemysław Stankowscy, Robert Białach s.c. zobowiązany jest do zapoznania się z wewnętrznymi warunkami bezpieczeństwa w warunkach pandemii covid-19 obowiązujące.
- Organ prowadzący ma prawo zawiesić działalność placówki w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zachorowania na COVID-19 słuchacza, wykładowcy, pracownika (w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną).
Zasady organizacji pracy w ADP Dorota, Przemysław Stankowscy, Robert Białach s.c. w Poznaniu
- Do centrum edukacyjnego mogą przychodzić jedynie pracownicy oraz słuchacze bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Centrum edukacyjne zobowiązane jest do zapewnienia środków higienicznych potrzebnych do bieżącego funkcjonowania placówki.
- W razie potrzeby centrum edukacyjne zaopatruje pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej, m.in.: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, fartuchy z długim rękawem.
- Przy wejściach do centrum edukacyjnego umieszczony jest płyn do dezynfekcji rąk i pojemniki na zużyte środki ochrony dla osób wchodzących do centrum edukacyjnego.
- Centrum edukacyjne posiada termometry bezdotykowe do pomiaru temperatury.
- Pracownicy obsługi są odpowiedzialni za codzienne prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, toalet, sal, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach.
- Dezynfekować należy również klawiatury, myszki, sprzęt i urządzenia wykorzystywane przez słuchaczy podczas zajęć praktycznych.
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak by osoby przebywające w pomieszczeniach nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Na terenie centrum edukacyjnego wyznaczone jest i odpowiednio wyposażone pomieszczenie (m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych (pokój oznaczony nazwą laboratorium).
- W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych zamieszczono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk.
- W miarę możliwości zostaje ograniczone przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
- Jeżeli zajdzie konieczność wejścia osoby z zewnątrz należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego (obowiązuje je zachowanie 2 metrowego dystansu, stosowanie środków ochrony: osłona ust i nosa, bezwzględna dezynfekcja rąk, ograniczone przemieszczanie się po szkole i kontakt z pracownikami szkoły tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych przebywające na kwarantannie lub w izolacji).
- Grupy powinny przebywać w wyznaczonych salach w których odległości pomiędzy stanowiskami dla słuchaczy powinny wynosić min. 1,5 m.
- Na terenie centrum edukacyjnego bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do centrum edukacyjnego należy bezzwłocznie umyć i zdezynfekować ręce) ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- W przypadku odbywania zajęć w ramach praktycznej nauki słuchaczy u pracodawców podmiot przyjmujący uczniów zapewnia prowadzenie tych zajęć z uwzględnieniem przepisów odrębnych dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż.
- Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w centrum edukacyjnym należy dezynfekować.
- Należy wietrzyć sale oraz części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę.
- Po zakończeniu zajęć w danym dniu przeprowadza się prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości sal. Pracownik centrum edukacyjnego dokonuje dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręczy. klamek, wyłączników światła, uchwytów klawiatur, krzeseł, blatów pomieszczeń sanitarnych i ciągów komunikacyjnych.
- Zobowiązuje się słuchaczy i pracowników do unikania większych skupisk ludzi, zachowania dystansu min. 1,5 m przebywając na korytarzu, w toalecie oraz w innych pomieszczeniach wspólnych na terenie centrum edukacyjnego.
Zasady organizacji pracy wykładowcy
- Wykładowcy pracują według planu ustalonego przez centrum edukacyjne.
- Wykładowca zobligowany jest do wyjaśnienia słuchaczom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone.
- Podczas zajęć można korzystać tylko z takich pomocy, sprzętów które można dezynfekować, umyć, uprać.
- Salę, w której organizowane są zajęcia należy wietrzyć, co najmniej raz na godzinę w czasie przerwy a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Zaleca się częste mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety.
- Unika się organizowanie skupisk w jednym pomieszczeniu.
- Wykładowcy powinni zachować dystans społeczny między sobą w każdej przestrzeni wynoszący min.1,5 m.
- W przypadku wystąpienia u osoby przebywającej na terenie szkoły niepokojących objawów chorobowych nauczyciel może zmierzyć temperaturę w trakcie zajęć.
Organizacja pracy jadalni
- Posiłki przygotowywane przez firmę cateringową są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego.
- Odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, pracownicy zakładają rękawiczki, maseczki lub przyłbice.
- Wyrzucają rękawiczki i wszelkie opakowania w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie. Jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik myje lub dezynfekuje opakowanie.
- Korzystanie z posiłków odbywa się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii.
- Przed wejściem na lunch konsumenci mają obowiązek zdezynfekować ręce płynem dezynfekującym.
- Podczas oczekiwania na wydanie posiłku należy zachować bezpieczną odległość
- Posiłki należy spożywać przy stolikach indywidualnie lub zachowując odległość min. 1,5 m pomiędzy osobami spożywającymi posiłki.
- Pracownik dezynfekuje powierzchnię stołów oraz krzesła, przy których spożywane były posiłki po każdej osobie.
- Spożywanie posiłków będzie się odbywało w systemie zmianowym celem zachowania bezpiecznej odległości przy stolikach.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
- Zaleca się usuniecie dodatków (np. cukier, sól, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę).
- Wprowadza się bezwzględny zakaz wynoszenia zastawy stołowej ze stołówki.
Postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 słuchacza
- Pracownik centrum edukacyjnego wyznacza i przygotowuje pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych (pokój oznaczony nazwą laboratorium).
- Przy zauważeniu objawów podejrzeniu wystąpienia zakażenia u słuchacza (gorączka, kaszel, duszności) należy powiadomić pracownika firmy ADP Dorota, Przemek Stankowscy, Robert Białach. 3. Wyznaczona osoba przez właściciela centrum edukacyjnego ubrana w środki ochrony osobistej (maseczka, rękawiczki) niezwłocznie przechodzi z osobą, u której jest podejrzenie zarażenia wirusem COVID-19 do wyznaczonej sali (pokój oznaczony nazwą laboratorium).
- Wykładowca wyprowadza pozostałych słuchaczy do innego, wyłączonego z użytkowania pomieszczenia.
- Pracownik zawiadamia Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu (tel. 61 646 78 51)
- Pomieszczenia, w których przebywała osoba z podejrzeniem COVID-19 są jak najszybciej dezynfekowane i dokładnie wietrzone.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażania wirusem SARS-CoV-2 personelu
- Do pracy w placówce mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownik nie powinien przychodzić do pracy, powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu (tel. 61 646 78 51), a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie powiadomić dyrektora oraz organ prowadzący. Pracownik zostaje natychmiast odsunięty od pracy i oczekuje na transport w wyznaczonym miejscu, w celu odizolowania go od innych osób. Pracownikowi oczekującemu na transport wydaje się jednorazową maseczkę oraz rękawiczki. Ustala się listę osób, z którymi przebywała osoba z objawami zakażenia. 4. Wyznaczony pracownik powiadamia Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu (tel. 61 646 78 51) oraz organ prowadzący i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik musi być poddany gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekowaniu powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty, itp.), przez osobę do tego wyznaczoną, a jeśli zajedzie taka konieczność należy stosować się do zaleceń państwowego inspektora stacji sanitarnej, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury.